These are interesting photographs which were shot by Peter Menzel for his book, Hungry Planet. Although these photographs stories are a little bit old, but they are still as fascinating as ever. In my opinion the pictures describe clearly the contradiction between expenditure and the freshness of the food. When people spend more money for food, they get more processed food.

Aboubakar family from Chad. They spend $1.23 for a week food supply. We can see that they consume a sack of grain, vegetables and a little fruit.






Ahmed family from Egypt. They spend around $68.53 for their food in a week. Lots of meat, a lot of green vegetables with a little potato.








A family in Mexico. They spend around $189 for food every week.
A lot of USA influence in this family, we can see some bottles of Cola lined up in the background and cornflake. But majority of their food is still composed of vegetables and some processed food.








A family in Mongolia. They spend around $40 per week. We can see a large chunk of mutton meat there accompanied with a lot of bread, eggs and just few vegetables. Too bad they didn't include the goat in the picture.







A Japanese family spend around $317 per week for their food. Basically their table is filled up with fishes and fishes. Few fruits and vegetables are visible. Well they just need nori and rice.







A family in USA spend around $341 per week for their food.
The pizza quickly stole my attention. I am actually surprised to see such large pizza. In here the largest pizza is only 3/4 of the pizza showcased here. We can see dunkin donut beverages and potato chips on the right side too.


From: Boredom is Your Fault via Information Aesthetics.






14 comments:

  1. Shane said...

    The Japanese shop surprised me as I thought they had a fair bit of fruit and fish of course and yet this cost the same as the Junk that the American family had?

  2. Janet said...

    Wow - this was very interesting Cherry! My family (in Canada)spends about $200 per week on groceries, but we try to stay away from most pre-packaged stuff which would add to the costs.

    p.s. I like your new header.

  3. Sean said...

    I dunno how much my family spent in a week for foods. But I spent about $50 a week in foods for myself~

  4. Cain said...

    Maybe it is just the UK, but processed foods seem to be the cheapest, things like ready meals. We spend the equvilant of $200 per week but only because we buy lots of fresh fruit and veg.

  5. Simmy said...

    In HK I spend more and less around US$350. But I don't do a lot of cooking myself, I tend to dine out everyday.

  6. Leigh said...

    Very interesting and just goes to show how the processed food is so much more expensive in comparison to fresh

  7. Cherry said...

    My family spend around $60 per week for good food and we seldom cook too.

  8. Cherry said...

    @shane: sometimes 'fresh' costs as much as 'preservative ladened'.

  9. Health Freak Mommy said...

    My family spends more than RM200 on groceries per week, excluding eating out bills. That's a lot huh? I try to stay away from canned food and processed food as much as possible.

  10. Anonymous said...

    how do you assess the cost of food? My memory of living in Japan 20 years ago was that in order to cope with the high cost of living, I had to think that £4 in yen was worth only £1, or I would have felt guilty about buying anything! Also, food in America is much cheaper than the UK.

  11. Cherry said...

    Anonymous: Well I don't know how Peter assessed the cost of food in his book but I assumed he conducted an interview and asked the family to shop for a week supply and monitoring their activity within a week.
    Yes cost in Japan is crazy, my friend told me that a bowl of low end ramen can cost $11.

    HF Mommy: 200 RM is about $30 right? That's not a lot in my opinion.

  12. Anonymous said...

    Wow. We consider ourselves VERY well off - we don't check food prices. But, I see the receipts, and no WAY do we spend that much on food. We (in the US) spend more on the order of $200 in a BIG week. We buy more groceries than that, but they're things like paper towels that we aren't eating and could easily live without. Even with those, we don't reach $300.

    That's just insane.

  13. Cherry said...

    It appears that Peter Menzel interviewed a big spender family to assess their food spending :).

  14. Anonymous said...

    Over $300 a week you've gotta be kidding me! I cringe when I spend $100, but it's all extra lean meats and fruits and veggies when in season.



Blogger Templates by Blogcrowds